Monday, July 25, 2016

Okulista Gliwice: Odwarstwienie siatkówki jest niebezpieczne dla naszego wzroku



Odwarstwienie siatkówki jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób oczu. Rozwija się bardzo często bezobjawowo, a konsekwencją jej nieleczenia jest nieodwracalna utrata wzroku. Sprawdź jak się ta choroba rozwija i jak można walczyć z odwarstwieniem siatkówki oka.

Objawy odwarstwienia siatkówki

Jeżeli przed oczami pojawiają nam się błyski, kropki, latające muszki lub czarny deszcz to znak, że musimy jak najszybciej udać się na ostry dyżur okulistyczny. W takich wypadkach okazuje się, że w naszej siatkówce powstała wyrwa i najprawdopodobniej zostało przerwane naczynie krwionośne. Wylewająca się z tej wyrwy krew jest widziana przez pacjenta w postaci czarnego deszczu. Okulista z Gliwic ostrzega, że pierwszym symptomem odwarstwiania się siatkówki bywają błyski, które pojawiają się w dzień i w nocy. Innym objawem może być również brak widzenia na jedną stronę oka. Pacjent ma wtedy wrażenie, jakby miał na oko założoną zasłonę, której wielkość zależy od tego jak duży fragment siatkówki uległ odklejeniu.

Kto choruje na odwarstwianie siatkówki oka?

Odwarstwieniem siatkówki oka są zagrożeni przede wszystkim osoby po 50- tym roku życia. Wynika to z faktu, iż z biegiem lat zmienia się struktura siatkówki i ciała szklistego, które właśnie około 50-tego roku życia odłącza się od niej. Jeżeli łączące je włókna są nie dość elastyczne, może dojść do ciągnięcia i oderwania siatkówki. Z tego powodu okulista Gliwice zachęca wszystkie osoby, po ukończeniu 50-tego roku życia, do wizyty kontrolnej podczas której zostaną wykonane badania siatkówki oka. Te proste badanie pozwoli również ustalić, czy w siatkówce istnieją miejsca o obniżonej odporności, które mogłyby stać się przyczyną przedarcia, a następnie odwarstwienia. Uszkodzenia siatkówki są wynikiem również chorób takich jak cukrzyca czy atopowe zapalenie skóry. Specjaliści zauważyli również, że osoby, które urodziły się jako wcześniaki, są również bardziej narażone na odwarstwienie siatkówki oka. Także osoby, które mają krótkowzroczność powyżej -4D muszą na siebie bardziej uważać.

Leczenie schorzenia

Jeżeli nie doszło do odwarstwienia, a jedynie do przedarcia to można to bezboleśnie wyleczyć w ambulatorium, stosując laser lub krioterapię. Jeśli zaś pacjent choruje na odwarstwienie siatkówki oka to ma dwie możliwości leczenia schorzenia. Pierwszą z nich, która jest stosowana przy niewielkim uszkodzeniu, jest tzw. wgłobienie, czyli założenie zewnętrznej plomby, którymi „zakleja” się powstałe w siatkówce dziury. Innym sposobem jest witrektomia czyli nic innego jak usunięcie z oka ciała szklistego i zastąpienie go sztucznym odpowiednikiem.

PODOBNE WPISY

----------------------------

http://www.lobuziak.pl/showthread.php/4666-Stomatolog?p=78440#post78440

http://baner.waw.pl/witrektomia-po-co-sie-ja-przeprowadza

http://deoprivarchlor1986.blogspot.com/2016/06/kiedy-dentysta-w-tychach-staje-sie.html

http://dr-dabrowski.pl/dentysta-z-tarnowskich-gor-pomoze-ci-odzyskac-snieznobialy-usmiech

http://fajnamama.pl/forum/temat/czy-fluor-szkodzi/?post=2985659#post-2985659

No comments:

Post a Comment