Monday, June 13, 2016

Topografia rogówki: po co wykonuje się te badania?



Topografia rogówki to bardzo ważne badanie, które pozwala ocenić kształt rogówki. To bardzo istotne, bo wszelkie krzywizny i nieprawidłowości mogą być przyczyną wad wzroku i znacznie pogorszyć widzenie.

Kiedy należy udać się do okulisty?

O wzrok trzeba dbać systematycznie. Z tego właśnie powodu tak ważne jest, by wybierać się do okulisty przynajmniej raz do roku, nawet jeśli nie zauważymy, że gorzej widzimy. To powoduje, że będziemy w stanie utrzymać oczy w dobrym stanie na całe lata. Wada w początkowym stadium jest bardzo prosta do wyeliminowania. Im później się za to zabierzemy, tym gorzej. Może okazać się, że później konieczna będzie operacja. Jednym z podstawowych badań przeprowadzanych w gabinecie okulistycznym jest topografia rogówki. Jest ona całkowicie bezinwazyjna i w ogóle nie boli. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut. Pozawala na uzyskanie kolorowej mapy rogówki, na podstawie której okulista jest w stanie ocenić, czy posiada ona odpowiedni kształt, czy jest regularna, a także obarczona astygmatyzmem. To bardzo istotne badanie, bo pozwala wykluczyć wiele poważnych schorzeń. Nieleczony astygmatyzm może okazać się przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu, bo znacznie zniekształca obraz. Co istotne, astygmatyzm można wyleczyć. Najczęściej stosuje się w tym celu specjalne szkła cylindryczne. Dzięki nim wzrok szybciej adaptuje się do panujących wokół warunków, a wada nie postępuje. Są jeszcze inne metody na leczenie astygmatyzmu. Można zdecydować się na ortokorekcję, czyli tzw. soczewki twarde, które zakłada się na noc. Dzięki temu rogówka koryguje się w czasie snu, a wciągu dnia można normalnie patrzeć. Ortokorekcja jest o tyle istotna, że powoduje, że wada się nie rozwija. Z tego względu jest to metoda zalecana szczególnie osobom, które skarżą się na drastyczne pogorszenie widzenia. Często stosuje się ją u dzieci, u których wszelkie nieprawidłowości rozwijają się bardzo dynamicznie.

Jak poprawić wzrok bez okularów?

Wzrok bardzo szybko się psuje, jeśli nie jest leczony. Stąd też ważne, by w odpowiednim momencie założyć okulary korekcyjne lub też soczewki miękkie. Czasem jednak są sytuacje, w których noszenie okularów jest dużą przeszkodą, bo np. nie można przez nie wykonywać swojego zawodu. Wtedy można zdecydować się na zabieg laserem. Jest to stosunkowo prosta metoda. Jednak wcześniej trzeba przejść badania kwalifikacyjne, a jednym z podstawowych jest topografia rogówki. Dzięki temu okulista jest w stanie ocenić, jak duża jest wada i czy można przeprowadzić taki zabieg z pełna odpowiedzialnością.

PODOBNE WPISY

----------------------------

http://www.medsos.pl/p/Klopoty-z-zebami-18598/3

http://ecandy.pl/chirurg-dentysta-tarnowskie-gory-interwencje-staja-sie-koniecznoscia

http://kobiecezdrowie.pl/post/11854/#p11854

http://www.bimbi.pl/viewtopic.php?f=76&t=4490&p=107342#p107342

http://emaluszki.pl/forum/index.php?/topic/1953-zabkowanie-trojki/page__gopid__31866&#entry31866

No comments:

Post a Comment